صلاح الدین دلشاد فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت وگو در خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، درباره ختنه کردن اظهار کرد: ختنه یکی با عمل‌های جراحی رایج در کشور می باشد که علاوه بر جراحان اطفال توسط بسیاری با پزشکان با جمله پزشکان عمومی، متخصصین اطفال و حتی متخصص زنان و داخلی نیز انجام می‌شود.

وی افزود: ختنه یک عمل جراحی بسیار مهم می باشد زیرا بسیاری با مسائل آینده کودک به آن بستگی داشته و تاثیری مستقیم در روحیه او دارد. بنابراین اگر این کار به درستی انجام نشود در آینده با لحاظ روحی و روانی اثر منفی بر کودک خواهد گذاشت.

ختنه کردن؛ شایع‌ترین عمل جراحی کودکان/ سن و زمان مناسب این عمل چیست؟

دلشاد بیان کرد: ختنه مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن می باشد عوارضی داشته باشد، بنابراین پزشکی که این عمل جراحی را انجام می‌دهد باید این عوارض را بداند و در صورت بروز عوارض قادر باشد مشکل را حل کرده و کودک را به شخص یا مرکز دیگری ارجاع ندهد.

این فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان اظهار کرد: متخصصان نوزادان در ایران و دنیا زمان مناسب برای ختنه را قبل با یک ماهگی، متخصصین جراحی عمومی بعد با ۲ سالگی و زیر بیهوشی و متخصصین جراحی اطفال سن ۶ ماهگی می‌دانند. متخصصین جراحی اطفال تا ۱۰ سال پیش معتقد بودند  مناسب‌ترین سن برای این کار پس با ۲ سالگی می باشد، اما امروز نظرات در این باره متفاوت می باشد.

وی افزود: در واقع بهترین زمان برای ختنه کردن بین ۲ تا سه سالگی می باشد، زیرا عواطف و احساسات کل خانواده بر روی نوزاد متمرکز بوده و این عمل جراحی ممکن می باشد با لحاظ روحی به آنها آسیب برساند؛ با طرفی جسم کودک نسبت به نوزاد برای عمل جراحی مناسب‌تر می باشد.

دلشاد گفت: عوارض بعد با ختنه کردن متفاوت می باشد، اما یکی با عوارض شایع آن در دراز مدت، تنگی مجرای ادراری بوده که قابل پیشگیری می باشد.

ختنه کردن؛ شایع‌ترین عمل جراحی کودکان/ سن و زمان مناسب این عمل چیست؟

این فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان اظهار کرد: تنگی مجرای ادراری که پس با ختنه کردن بروز می‌کند خود را بعد با یک تا سه سالگی نشان می‌دهد و نیاز به عمل جراحی دارد که باید در بیهوشی انجام شود؛ بنابراین کودک باید در بیمارستان بستری شده و هزینه پرداخت شود، علاوه بر این استرس‌های گوناگونی به خانواده وارد می‌شود، بنابراین ارزش دارد که برای پیشگیری با این عارضه اقدام کرد.

وی افزود: اقدام اول پس با عمل جراحی ختنه این می باشد که چه در روش حلقه و چه جراحی، تا یک ماه باید پوشک کودک شیرخوار هر  ۲ ساعت یک بار تعویض شده و پس با شستن پا‌ها در آب آن را خشک کنند.

ختنه کردن؛ شایع‌ترین عمل جراحی کودکان/ سن و زمان مناسب این عمل چیست؟

دلشاد گفت: درمورد بعدی پس با ختنه کردن،‌ محل جراحی تا چهار ماه  در پماد آ-د چرب شود؛ همچنین روزانه ۲ بار یعنی یک بار صبح و یک بار شب، به مقدار ۲۰ تا ۳۰ سی سی آب به کودک داده شود تا کلیه‌ها را فعال و ادرار را رقیق کند.

این فوق تخصص جراحی کودکان بیان کرد: اقدام آخری که باید انجام داد این می باشد که یک پارچه نخی بین محل تماس پوشک در بدن قرار گیرد تا پوشک در بدن ارتباط مستقیم نداشته باشد و این کار را باید تا یک ماه ادامه داد.

انتهای پیام/